Posty

Wyświetlanie postów z marca 15, 2020

kalendarium historyczne 20 marzec

Obraz
1950 / 70 LAT TEMU/Sejm uchwalił ustawę o przejęciu przez państwo dóbr kościelnych – tzw. dóbr martwej ręki i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Upaństwowiono 150 tys. ha, pozostawiając Kościołowi około 30 tys. ha. 1525 – Wojna chłopska w Niemczech: zebrani w Memmingen przywódcy powstania sformułowali polityczny manifest Dwanaście Artykułów.

kalendarium historyczne 19 marzec

Obraz
1611 – W Moskwie wybuchło powstanie przeciwko polskiej załodze na Kremlu, kierowane przez kupca Kuźmę Minina i księcia Dymitra Pożarskiego. Zostało ono stłumione po kilku dniach. 1910 / 110 LAT TEMU/W Tarnowie urodził się Józef Wolski, historyk starożytności, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek PAN, w 1939 roku aresztowany w czasie Sonderaktion Krakau, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych

kalendarium historyczne 18 marzec

Obraz
1314 – W Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. 1945 / 75 LAT TEMU/Oddziały 1. Armii Wojska Polskiego po 10 dniach walk zdobyły Kołobrzeg.

kalendarium historyczne 17 marzec

Obraz
2016 / 4 LATA TEMU/W Warszawie zmarł Marian Kociniak, aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z roli Franka Dolasa w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", przez wiele lat związany ze sceną Teatru Ateneum w Warszawie. 1713 – W Liptowskim Mikułaszu został stracony słowacki zbójnik Juraj Jánošík.

kalendarium historyczne 16 marzec

Obraz
2012 / 8 LAT TEMU/W Warszawie zmarł Zygmunt Broniarek, dziennikarz, publicysta, korespondent „Trybuny Ludu”, autor kilkunastu książek. 1190 – W angielskim Yorku doszło do pogromu 150-500 Żydów.

kalendarium historyczne 15 marzec

Obraz
2017 / 3 LATA TEMU/W Warszawie zmarł Wojciech Młynarski, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, autor i wykonawca piosenek, a także librecista, scenarzysta i reżyser teatralny; autor ponad 2 tys. tekstów: piosenek lirycznych, ballad, „obrazków obyczajowych”, piosenek „szlagwortowych” i songów politycznych; pozostawił w pamięci takie utwory, jak „Prześliczna wiolonczelistka”, „Jesteśmy na wczasach”, „Niedziela na Głównym”, „Z kim ci tak będzie źle jak ze mną”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Polska miłość”; wiele ich tytułów, czy wyjętych z nich fraz, weszło na trwałe do potocznego języka polskiego w charakterze porzekadeł czy przysłów – np. „róbmy swoje”, „przyjdzie walec i wyrówna”, „w Polskę idziemy”, „po co babcię denerwować?”. 40 p.n.e. – Wojna peruzyńska: w zdobytej przez wojska Oktawiana Perugii ponad 300 senatorów i członków możnych rodów skazano na śmierć i złożono w ofierze na ołtarzu Juliusza Cezara.

kalendarium historyczne 14 marzec

Obraz
2007 / 13 LAT TEMU/W Warszawie zmarł Zygmunt Kęstowicz, aktor, wystąpił m.in. w filmach „Cień” i „Baza ludzi umarłych”, popularność przyniosły mu programy dla dzieci „Piątek z Pankracym” i „Pora na Telesfora”; w ostatnich latach życia znany z roli Władysława Lubicza w telenoweli „Klan”. 1653 – I wojna angielsko-holenderska: zwycięstwo floty holenderskiej w bitwie pod Livorno.