Religje starożytnej Grecji i Rzymu






Czym są dla mnie mitologie greckie i rzymskie?Niepoważnie określam je mianem;"Bajek z tysiąca i jednej nocy".
Poważnie zaś rzecz ujmując jest to zbiór postaci, które gdzieś w starożytności plątały się w ludzkiej świadomości i na rożnych ołtarzach przepięknych świątyń.Dzięki ludzkiej bogobojności klasa kapłańska miała się dobrze a nawet bardzo dobrze,albowiem miała realny wpływ na losy władców i ich poddanych.Często przepowiednie delfickie (u greków) czy westalek (u rzymian)decydowały o przebiegu kampanii wojennych czy zawieranych przymierzach politycznych i wojskowych.
bez znaczenia jest,że Zeus zastąpiony został Jowiszem a Mars,Uranem ich wykreowane postacie były tak samo żądne władzy,lubieżne i mściwe jak ich ludzcy protoplaści.Jedyną zasadniczą różnicą był stosunek greków i rzymian do śmierci.
Gdy u greków śmierć to łudź co wiedzie do lepszego świata,to z kolei u rzymian raczej kraina cieni (wpływy Etrusków).
Jeżeli u greków,kochających życie to tragiczne wydarzenie,to u rzymian coś nieuchronnego (od tych samych Etrusków wzięli zwyczaj czczenia zmarłych).
Najciekawsza była mitologia rzymska, która była zlepkiem wierzeń greckich,egipskich oraz etruskich.Rzymianie nadali nowe imiona starym bogom i czcili ich tak jak to czyniono w podbitych krainach.
Tylko z jedyną religią rzymianie byli bardzo długo w stanie wojny a mianowicie z monoteizmem żydowskim (wszakże nie była to permanentna wojna a raczej niechęć), który jednak gdy przeobraził się w religię chrześcijańską w dwa wieki stał się religią najpierw większości a potem religią państwową rzymian i greków.


greccy
rzymscy
krótko o nich
Afrodyta
Wenus
bogini miłości i piękna, córka Zeusa i Diony, żona Hefajstosa. Zrodziła się z piany morskiej u wybrzeżu Cypru. Jej mąż kiedy dowiedział się o jej miłostkach z Aresem uwięził ich w metalowej sieci, tym samym narażając ich na pośmiewisko innych bogów. Dzieci Afrodyty i Aresa to: Harmonia i Eros. Atrybuty Afrodyty: mitr, jabłko, róża, jaskółka, gołąb. Piękna bogini podróżowała w rydwanie zaprzężonym w gołębie.
Ares
Mars
bóg krwawych wojen. Uwielbiał mordować i gardził prawem. Był synem Zeusa i Hery.
Artemida
Diana
córka Zeusa i Latony, siostra Apollina, bogini łowów, świata roślinnego i zwierzęcego, później czczona jako dziewicza bogini lasów i gór oraz jako bogini księżyca. Uważana była za patronkę myśliwych. Jej strzałom przypisywano nagła i bezbolesną śmierć. Uchodziła za boginię mściwą.
Asklepios
Eskulap
syn Apollina i Koronis. Był mężem Epiony i ojcem bogini zdrowia Higiei oraz bogini lecznictwa Panakei. Bóg sztuki medycznej , uczeń centura Chirona; uzdrawiał chorych, posiadał umiejętność wskrzeszania umarłych. Jego atrybuty to: węże owinięte wokół laski, szyszka świerka, wieńce laurowe, koza lub pies.
Atena
Minerwa
bogini pokoju i słusznej wojny. Uważana za uosobienie wszelkiego rozumu i mądrości. Córka Zeusa, któremu wyskoczyła z głowy oraz Metis. Na świat przyszła w całkowitym uzbrojeniu. Jej atrybuty to: tarcza (egida), dzida, hełm, sowa, drzewo oliwne.
Charyty
bogini wdzięku i radości.
Demeter
Ceres
córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa, którego poślubiła i miała z nim córkę Persefonę. Była boginią ziemi, następnie płodów rolnych. Przedstawiana jako kobieta poważna z wieńcem na głowie, sierpem i pochodnią lub koszem owoców w ręku. Atrybuty: kłos, narcyz, mak, żuraw.
Dionizos
Bachus
syn Zeusa i Semele (kobieta śmiertelna). Semele była kochanką Zeusa, zapragnęła ujrzeć go w całym boskim majestacie. Zeus ukazał się wśród gromów i błyskawic, co sprawiło że Semele została porażona. Bóg Zeus wydarł z jej łona 6 miesięczny płód i zaszył go w swoim udzie. Gdy nadszedł czas chłopiec wyszedł na świat. Dionizos był bogiem winnej latorośli, wina i płodnych sił przyrody. Nauczył ludzi uprawy winorośli oraz produkcji wina. Uważano go za boga dobrego i łaskawego.
Enyo
Bellona
bogini wojny.
Eos
Aurora
była żoną Titonosa; miała dwóch synów: Memnona i Emationa. Bogini rozpoczynającego się dnia.
Eros
Amor
syn Afrodyty i Aresa. Bóg miłości, przyjaźni, wierności. Przedstawiany jako skrzydlaty chłopiec , który strzałami strzela do ludzi, by się zakochali.
Pluton
syn Kronosa i Rei, brat Zeusa i Posejdona oraz mąż Persefony. Władca świata podziemnego, bóg zmarłych.
Hebe
Juwenta
córka Zeusa i Hery, siostra Aresa oraz Eilejtyi. Bogini młodości.
Helios
Sol
bóg słońce. W rydwanie z płomieni każdego dnia przemierzał sklepienie niebieskie.
Hefajstos
Wulkan
syn Zeusa i Hery. Był mężem Afrodyty, która zdradziła go z Aresem (bóg wojny). Wykonywał dla Zeusa pioruny. Również jego dziełem było berło i tarcza Zeusa.
Hera
Junona
najważniejsza bogini, królowa Olimpu, córka Kronosa i Rei. Była siostrą, a potem żoną Zeusa. Opiekunka małżeństwa i rodziny. Cierpiała z powody niewierności męża. Obecnie jest symbolem zazdrości. Dzieci Hery to: Hefajstos, Ares, Hebe, Ejlejtyia.
Hermes
Merkury
syn Zeusa i Mai. Bóg handlu, zysku, sprytu i zręczności; opiekun kupców.
Herkules
Herkules
poskramiacz lwa Nemei, hydry z Lerny oraz zdobywca jabłek Hesperyd. Pod koniec swojego życia wzięty żywcem do nieba i uczyniony półbogiem.
Hestia
córka Kronosa, siostra Zeusa. Bogini ognia, patronka ogniska domowego. Czczona w każdym domu świątyni. Nie opuszczała Olimpu.
Kronos
Saturn
syn Uranosa i Gai; bóg rolnictwa i zasiewów. Jego siostrą była Rea, a dziećmi: Hades, Posejdon, Hera, Demeter, Hestia, Zeus.
Nike
Wiktoria
bogini zwycięstwa. Do niej modlili się walczący, a po wojnie ci którzy zwyciężyli oddawali jej hołd.
Posejdon
Neptun
syn Kronosa i Rei, brat Zeusa i Hadesa. Jego żoną była Amfitryta, a córką Okeanos. Był bogiem mórz, panował nad wszystkimi istotami żyjącymi w wodach.
Rea
Ops
bogini Ziemi; siostra i żona Kronosa. Jej dziećmi byli: Zeus, Hades, Posejdon, Hera, Demeter, Hestia.
Selene
Luna
siostra Heliosa , bogini księżyca. Na srebrnym rydwanie zaprzęgniętym w dwa rumaki przejeżdżała każdej nocy po niebie.
Zeus
Zeus
syn Kronosa i Rei. Był głównym bogiem nieba i ziemi; zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Na Olimpie posiadał pałac, ale udawał się też do swych Etiopów, gdzie chętnie przebywał. Żoną jego była Hera, natomiast dziećmi: Hefajstos, Atena, Afrodyta, Apollo, Artemida, Ares, Minos. Atrybuty Zeusa to: dąb, orzeł, piorun.

















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plemiona germańskie w II w. oraz słowiańskie IV-VI w.

Polanie to nie Lechici