Panowanie księcia Igora.


Będąc już w podeszłym wieku, Oleg przekazał władzę na Rusi w ręce Igora, a sam, według legendy, poszedł na północ, w swoje rodzinne strony, i zginął od ukąszenia węża. To było w 912 r., który stał się początkiem panowania księcia Igora. Do tego czasu był już dojrzałym człowiekiem i był żonaty z Olgą.
W legendach mówi się, że Igor zobaczył ją podczas polowania w pskowskich lasach i był oczarowany jej urodą i inteligencją. Pomimo iż w zwyczaju na Rusi było wielożeństwo nie ma żadnych wieści o tym, iż Igor miał, oprócz Olgi Kijowskiej i innej żony. Już to mówi nie tylko o jego miłości i oddania swojej żonie, ale i o jej wyjątkowych ludzkich cech.



Podczas swego panowania włączył do państwa ruskiego ziemie Uliczów i Tywerców. W 915 odparł najazd Pieczyngów. Dwukrotnie, 941 i 944, wyprawiał się przeciwko Cesarstwu Bizantyjskiemu. W 941 roku został pokonany przez Jana Kurkuasa . Efektem drugiej wyprawy było zawarcie traktatu (944) ustalającego warunki wymiany handlowej między Rusią i Bizancjum.
Najwięcej trudności sprawiało Igorowi podbicie plemienia Drewlan, żyjących w dzikich puszczach na południe od Prypeci. Wśród Drewlan wybuchały częste bunty przeciw władzy księcia. Ostatecznie Igor zginął zabity przez Drewlan podczas poboru daniny, przekraczającej określone przez obyczaj normy. Został pochowany koło Iskorostenia.

Po jego śmierci władzę w Rusi Kijowskiej przejęła żona Olga, (jako regentka w imieniu ich syna Światosława), która pomściła męża i ostatecznie podbiła ziemie drewlańskie w 946.













Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plemiona germańskie w II w. oraz słowiańskie IV-VI w.

Polanie to nie Lechici