W jakich okolicznościach doszło do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego

Początek końca Imperium        Początek końca

Przyczyn upadku Imperium Romanum należy doszukiwać się w sytuacji wewnętrznej oraz zmieniających uwarunkowaniach zewnętrznych.
W Imperium Rzymskim do 180 r.n.e. działo się w miarę dobrze pod rządami Antoninów, jednakże ostatni z tego rodu panujący Kommudus (180-192r) okazał się krwawym tyranem.
Ponownie rozpoczął prześladowania chrześcijan a z wrogami politycznymi rozprawiał się okrutnie.Tyran nie cieszył się długim panowaniem albowiem w dwunastym roku tyranii został zamordowany.Morderstwo Kommudus stało się początkiem walk wewnętrznych a władzę w imperium przejmowali ludzie bez autorytetu i siły na przeciwdziałanie powolnemu rozkładowi państwa.
Podział imperium Rzymskiego na wschodnie i zachodnie oraz przeniesienie stolicy do konstantynopola w 330 r. były gwoździem do trumny upadku.
Przyczynami zewnętrznymi były wielkie wędrówki ludów w II w.n.e. a zwłaszcza parcie na granice Imperium wojowniczych plemion germańskich.Opanowali oni całą Europę zachodnią a poprzez Alpy i Pireneje zaczęły się wdzierać na macierzyste terytoria państwa zachodnio rzymskiego.
Państwo rzymian podzielone i wewnętrznie skłócone nie było w stanie przeciwstawić się agresorom germańskim a konkretniej plemionom Wandalów a potem Wizygotom,którzy jakiś czas wcześniej przyjęli chrześcijaństwo.W 378 r. ci ostatni pokonują legiony Rzymskie pod Adrianopolem a w niecałe sto lat później zostaje zdetronizowany ostatni cesarz Romulus Augustulus przez króla germańskiego Odoakera i jest to kres istnienia jednego z największych imperiów powstałego w starożytności.








Plemiona germańskie




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plemiona germańskie w II w. oraz słowiańskie IV-VI w.

Polanie to nie Lechici